25 maj 2023

Torsdag den 25. maj 2023 kl. 19.00.

Forandringer og forvandling i 40 år:

Fra Frichs Fabrikker til Frichsparken.

Lokomotivet ud til Søren Frichs Vej er mødestedet. Parkering foran gavlene. Bygningsingeniør Flemming Thygesen, der har været med fra nær starten i 1986, giver os beretningen om nedbrydning, renovering og opbygning, hvor hallernes form og udtryk har historien med. Fund så dagens lys i omdannelsen. Detaljer er med. Vi hører Brdr. de Lindes første planer med butikker og kontorer, der ændredes til store og små erhvervslejemål.

Ved rundgangen følger vi ombygningens krævende konstruktionsmæssige udfordringer. Pludselig er der et vandtårn og et lystårn. Set indefra bliver før/nu markant med interiør og historisk udsmykning. I omfang bliver før/nu oplevelse underbygget af beretninger fra foreningens medlemmer med læretid og arbejde som faglært medarbejder på Frichs. Det indbyder vi til og satser på. Derfor udleveres tegninger af kompleksets fortid og nutid med placering og anvendelse. Tilrettelagt af Erland Wittus og Gunner Nielsen.

Vi slutter med øl eller sodavand i fælleslokale. Ingen tilmelding.